Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie
Kościół pomocniczy
Ilustracja
Drewniany kościół w Szczawie
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Szczawa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie

Wezwanie

Serce Jezusa

Położenie na mapie gminy Kamienica
Mapa konturowa gminy Kamienica, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie”
Ziemia49°36′06,64″N 20°17′52,87″E/49,601844 20,298019
Ołtarz kościółka

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie – drewniana świątynia rzymskokatolicka w miejscowości Szczawa, będąca kościołem pomocniczym parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. W niewielkim budynku obok świątyni znajduje się muzeum poświęcone partyzantom Armii Krajowej (AK), którzy działali w okolicy w czasie II wojny światowej. Sam kościółek powszechnie nazywany jest „kościołem partyzanckim”[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę kościoła w Szczawie rozpoczęto w 1958 roku, po wydzieleniu wikarii parafialnej z macierzystej parafii pw. Przemienienia Pańskiego i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kamienicy. Zdecydowano się wznieść go na podstawie planów Aleksandra Podgórnego.

Poświęcenia kościoła dokonał 16 czerwca 1963 roku biskup Karol Pękala.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla współczesna, ale nawiązująca do tradycyjnych form budownictwa drewnianego w tym rejonie[2]. Budynek ma konstrukcję zrębową, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i jedną nawą. W jego przedniej części znajduje się czworoboczna wieża o konstrukcji słupowej[2], z nadwieszoną izbicą, przykryta blaszanym hełmem, stylizowanym na barokowy[3].

Nad głównym wejściem do kościoła umieszczona jest drewniana figura Serca Pana Jezusa, wyrzeźbiona przez Aleksandra Lisowskiego[3].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła zostało wykonane z drewna modrzewiowego w 1969 roku. Na stropie nad prezbiterium znajduje się płaskorzeźba, przedstawiająca Trójcę Świętą[3].

Ołtarze[edytuj | edytuj kod]

ołtarz główny
w całości drewniany, w jego centralnej części umieszczono figurę Serce Jezusa. Po jej obu stronach znajdują się płaskorzeźby aniołów[3].
ołtarze boczne
  • ołtarz św. Józefa
  • ołtarz partyzancki – znajdują się w nim elementy wyposażenia kaplicy partyzanckiej z okresu II wojny światowej. Centralną jego część zajmuje płaskorzeźba z wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej, wzorowana na obrazie Zdzisława Pabisiaka Pani Podhala[3].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wśród elementów wyposażenia warto zwrócić uwagę m.in. na:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Talar: Warto zobaczyć. szczawa.info.pl. [dostęp 2011-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-29)].
  2. a b c M. Michniewska, s. 156
  3. a b c d e f P. Skoczek, s. 76
  4. a b c P. Skoczek, s. 78

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]